Pożyczka Gotówkowa sp. z o.o. i inne parabanki – rady dla przyszłych pożyczkobiorców

W związku z ostatnimi nagłośnionymi medialnie wydarzeniami dotyczącymi Pozyczki Gotówkowej (parabanku, udzielającego pożyczek, przeciwko któremu moja kancelaria oraz współpracujący ze mną prawnicy prowadzą procesy sądowe) i spodziewanymi trudnościami w egzekucji należności, a także wychodząc naprzeciw licznym zapytaniom ze strony osób, które mają zamiar zawrzeć umowę pożyczki z parabankiem, przedstawiam Państwu kilka ważnych rad, które mam nadzieję staną się pomocne każdemu poszukującemu pożyczki:

1/ Przede wszystkim, jeżeli oferta finansowa parabanku jest dużo korzystniejsza np. ze względu na oprocentowanie – od ofert banków, to taki 
stan rzeczy powinien wzbudzić Państwa szczególną ostrożność. Parabanki to przedsiębiorstwa które (jak każda inna firma) działają w celu uzyskania zysku. Nikt nie da Państwu niczego za darmo. Dla przykładu – jeżeli gwarantowane przez parabank oprocentowanie jest niższe albo równe stopie inflacji to proszę nie spodziewać się, że którakolwiek firma udzieli Państwu takiej pożyczki, nie tylko niczego na tym nie zarabiając, ale wręcz ponosząc straty na każdej takiej pożyczce. Nikt nie da Państwu niczego za darmo.

2/ Za wyjątkiem instytucji o charakterze charytatywnym (a parabanki w Polsce absolutnie nie pełnią takiej funkcji) żaden pożyczkodawca nie da Państwu pożyczki bez uzyskania realnego zabezpieczenia jej spłaty czy to poprzez zabezpieczenia czy chociażby poprzez zweryfikowanie posiadania przez pożyczkodawcę zdolności kredytowej.

3/ Jeżeli banki odmówiły już Państwu udzielenia pożyczki, to ze szczególną ostrożnością należy badać intencje firmy, która zapewnia, iż taką pożyczkę Państwu udzieli. Skoro tak wielkie i bogate przedsiębiorstwo, jak bank nie może sobie pozwolić na poniesienie ryzyka w udzieleniu pożyczki, to tym bardziej na takie ryzyko nie stać nieporównywalnie mniejszej firmy, która może zwyczajnie zbankrutować poprzez udzielenie pożyczek niewłaściwym osobom.

4/ Jeżeli pożyczkodawca nie udostępnia Państwu wzoru umowy do swobodnego zapoznania się poza siedzibą przedsiębiorstwa i skonsultowania jej treści z prawnikiem to stanowczo rekomenduję zrezygnowanie z usług tej firmy.

5/ Jeżeli pożyczkodawca oczekuje od Państwa uiszczenia jakiejkolwiek opłaty przed udzieleniem pożyczki to stanowczo rekomenduję zrezygnowanie z usług tej firmy.

6/ Proszę pamiętać, iż oszczędności, lokaty i jakiekolwiek inne wpłaty dokonywanie na rzecz parabanku z reguły nie są w żaden sposób zabezpieczone.

7/ Jeżeli nie rozumieją Państwo treści umowy, to proszę nie bać się kontaktu z prawnikiem – obiegowa opinia o horrendalnych stawkach honorarium adwokatów czy radców prawnych za takie czynności jest mitem – zapewniam, iż analiza i opinia prawna nie powinny stanowić poważnego uszczuplenia domowego budżetu.

8/ Proszę zawsze uważnie czytać wszystkie umowy przed ich podpisaniem – dotyczy to zwłaszcza umów na podstawie których dokonują Państwo znacznych wydatków, bądź zaciągają Państwo zobowiązania – proszę zawsze pamiętać o tym,iż sklepy, różnego rodzaju usługodawcy czy właśnie instytucje finansowe takie jak banki czy parabanki to zwykli przedsiębiorcy, których celem jest uzyskanie jak największego zysku i jak największych korzyści dla siebie – z tego powodu często bywa tak, że wszystkie umowy są przez nich konstruowane w sposób korzystny dla nich a nie dla Państwa.